Dişi Kedi Kısırlaştırma Prosedürü

Yaptığımız en yaygın cerrahi prosedürlerden biri olarak tıbbi olarak yumurtalık ve rahmin çıkarılmasıdır. Birkaç tıbbi sebepten dolayı gerçekleştirilir:

·      Kedilerin kızgınlığa girmesini önler.

·      Kedilerin gebe kalmasını önler.

·      Kedilerin yaşamın ilerleyen dönemlerinde meme kanserine yakalanmasını önlemeye yardımcı olur.

·      Kedilerin yaşamın ilerleyen saatlerinde rahim enfeksiyonlarına yakalanmasını önler.

·      Kistik yumurtalıklar ve bu durumdan dolayı dişi kedilerde ortaya çıkabilecek enfekte bir rahim gibi komplikasyonların önüne geçmek.

Bu tıbbi nedenlere ek olarak kısırlaştırma, istenmeyen gebelikleri önlüyor. Bu durum toplumumuzda önemli bir sorun. Milyonlarca kedinin her yıl ötenazi oluyor, çünkü onlar sokakta yaşıyorlar.

Genellikle yaklaşık 4 ile 6 aylıkken bir kediyi kısırlaştırabiliyoruz. Bu zaman çizelgesi değişkendir. Tercihen ilk kızgınlığa girmeden kısırlaştırmayı tavsiye ediyoruz. Özel durumlarda kızgınlıkta da ameliyat gerçekleştirilebilir.

Ameliyattan önceki akşam lütfen tüm yiyeceği ve suyu alın kedinizin önünden alın ve kedinize ameliyat sabahı yemek ya da içecek bir şey vermeyin.

Ameliyat tamamlandıktan ve kediniz uyandıktan sonra cerrahımız sizi arayacak. Aynı gün içerisinde kedinizi teslim alabilirsin.

Anestezi

Rutin ne olursa olsun, yaptığımız her ameliyatta anestezi öncesi hazırlık önemlidir. Bütün kısırılaştırma ameliyatlarından önce fiziksel bir muayene yapılır. Bu muayeneden sonra anestezi için kan alınır ve test edilir. Bu prosedürler mükemmel bir ameliyat ve ameliyat sonrası için önemlidir. Bizim ve kedimizin can güvenliği ve konforu için kaçınılmazdır. Bir kediye anestezi uygulandıktan sonra, ameliyat için hazırlıklar başlar ve hasta monitörü takılıp takılıp kontrol edilir. Her şey doğru olduğunda ameliyat başlayabilir.

Tüm ameliyatlarımızı kalp, solunum, nabız gibi parametreleri göz önünde özel ekipmanlarla bulundurak konrol ediyoruz.

Bu monitörler:

Sıcaklık, Kalp Hızı, Kalp ritmi, Oksijen doygunluğu, Karbondioksit seviyesi, Solunum hızı

Cerrahi

Tüm kısırlaştırma ameliyatlarımız steril koşullar altında gerçekleştirilir. Hasta anestezi ile ameliyata hazır hale geldiğinde;

Dişi kedi kısırlaştırma prosedürü deride bir kesi ile başlar. Küçük bir tane yaparız çünkü küçük ameliyat yarası en hızlı ameliyat süreci, en az ağrı olarak avantaj sağlar. Bizim kesi yapmak için karın üzerinde belirli bir yer seçiyoruz. Bu yer, deri kanamasını en aza indirir, bize karnın içine girmemiz için ihtiyaç duyduğumuz kaslara doğrudan erişim sağlar ve doğrudan yumurtalık ve rahmin üzerinde olmamızı sağlar.

Cerrahımız ameliyatı genellikle karın altından küçük bir ameliyat bölgesinden yapmayı tercih eder. Bazı durumlarda ameliyat sol karından da yapılabilir. Çok daha az tercih edilir. 30 dakika ile 45 dakika arasında süren ameliyat sürecinde rahim ve yumurtalıklar tamamen çıkartılarak tamamen kısırlaştırılmış olur.

Kedinin Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Bakımı

Ameliyat bittiğinde kedinin anesteziden tamamen uyandığında, sizi arar ve bilgilendiririz ve  ameliyat sonrası bakım başlar.

Kısırlaşmamış kediler, rahim iltihabı adı verilen bir hastalık için risk altındadır. Bu rahimin gerçek bir enfeksiyondur ve çok ciddi olabilir. Birkaç yolla teşhis edilir, bunlardan biri ulturasonografidir. Eğer bu kedinin ilk kızgınlığından önce kısırlaşmış olsaydı olsaydı bu enfeksiyona yakalanma riski çok küçük olacaktı.

Ameliyat sonrası bakım

Kedilerin çoğu ameliyatı yaptığımız gün öğleden sonra eve gidebilirler. Ağrı kesiciler güçlü etkili olabilirler bu da avantajlıdır, çünkü kediler sakin kalırlar ve iyileşme sürecinin hemen başlamasını sağlarlar.

Eve ilk geldiğinizde beslemek için acele etmeyin. Evde geldikten 1 saat sonra az miktarda yiyecek ve su koyabilirsiniz. İştah iyiyse, birkaç saat sonra yeterli miktarı sunun. Eğer kedi hala çok mutlu değilse ilk geceyi beslemeyebilirsiniz çünkü anestezi bazı kedilerin midesini bulandırıcı hale getirebilir.

Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla temasa geçmeden ilk gece ayrı tutun ve ameliyat bölgesinin iyileşmesi için birkaç gün boyunca aktiviteyi kısıtlayın. İyileşene kadar kedinizin dışarı çıkmasına izin vermeyin.