Kedilerde Stomatitis

Stomatitis, hayvanın ağzındaki yumuşak dokuların tahriş ve iltihaplandığı durumdur. Bir kedinin ağzında, bu yumuşak dokular diş etlerini ve dilini içerir. Bakteriler veya enfeksiyonlar kedinin kan dolaşımına girerse, bu büyük bir sorun haline gelebilir.

Tedavi seçenekleri mevcuttur ve bu tıbbi durumdan muzdarip kediler için hastalığın seyri pozitiftir.

Belirtiler ve Tipler

Yaygın semptomlar veya Stomatitis belirtileri şunları içerebilir:

·      Ağrı

·      Ağız kokusu

·      Ülsere dokular

·      Geniş diş plak

·      Aşırı salya veya tükürük

·      Sakızlarda sıvı birikmesi

Yangının başlıca türleri şunlardır:

Ülseratif Stomatit: Bu durum, bir kedinin ağzında önemli miktarda diş eti dokusu kaybolduğunda ve sıklıkla oral dokuların iltihaplanmasıyla ortaya çıkar.

Oral Eozinofilik Granüloma: Bu durum, kedinin ağzında bir kitle veya büyüme olduğunda oluşur.

Gingival Hiperplazi: Bu durum, sakız dokuları boyut olarak büyüdüğünde ortaya çıkar.

Lypohocytic Plasmocytic: Bu durum, ağızdaki plazma hücrelerinin ve lenfositlerin varlığı ile karakterize edilir.

Nedenler

Kedilerde dişler ağızda aşırı kalabalıklaştıkça iltihap oluşabilir. Birçok metabolik bozukluğun, kan akışında anormal miktarda atık madde, ağızdaki kan damarlarının iltihaplanması (diyabetle ortak), yetersiz hormon seviyeleri (paratiroid) ve lenfoma dahil olmak üzere bu iltihaplanmaya neden olduğu bilinmektedir. Enfeksiyöz hastalıklar ve ağızda yaralanmalar da iltihaplanmaya neden olabilir.

Teşhis

Bir veteriner kedinizin ağzını lezyonlar, diş çürüğü, plak ve iltihaplanmaya neden olabilecek diğer dikkat çekici belirtiler için inceler. Ek olarak, yangı için diğer herhangi başka nedenlerden ayrılması için laboratuvarda kan çalışması yapılacaktır.

Tedavi

Antibiyotiklerin, bir kedinin ağız boşluğunun iltihaplanmasının azaltılmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bazı durumlarda, iltihabı azaltmak için dişlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekecektir. Diş temizliği, uygun diş ve ağız sağlığı, kedi için hızlı bir iyileşme sağlar.

Önleme

İltihaplanmayı önlemek için, veterineriniz kedinizin ağzını fırçalamanızı tavsiye edebilir. Kedinin diş etlerinin iltihaplanmasını azaltmak veya önlemek için kullanılabilen bazı bölgesel merhemler de vardır.