Kedilerde Optik Sinir Hastalığı

Glokom, gözdeki normal sıvı drenajının bozulmasıyla gözdeki yüksek basıncın oluştuğu bir durumdur. Optik sinire karşı basıncı ile kronik bir durum oluşur, sonunda optik sinirde kalıcı hasara neden olarak körlüğe neden olacaktır.

Belirtiler ve Tipler

İki ana tip glokom vardır: birincil ve ikincil.

Gözün drenaj açıları boyunca süzülme kabiliyetine bağlı olarak ani primer hastalık semptomları şöyledir:

·      Göz içindeki yüksek basınç

·      Gözün sürekli kırpılması

·      Göz küresi kafaya doğru geri dönebilir

·      Gözlerin beyazlarında kan damarlarının kızarıklığı

·      Gözün önündeki bulutlu görünüm

·      Genişlemiş göz bebeği veya ışığa cevap vermez

·      Görme kaybı

Uzun süreli, ileri hastalık:

·      Göz küresinin büyütülmesi

·      Belirgin görüş kaybı

·      Göz içinde gelişmiş dejenerasyon

Sekonder göz enfeksiyonu nedeniyle sekonder glokom belirtileri şunları içerir:

·      Göz içindeki yüksek basınç

·      Gözlerin beyazlarında kan damarlarının kızarıklığı

·      Gözün önündeki bulutlu görünüm

·      Gözün ön kısmında görülen yangıya bağlı hasarı

·      Göz bebeğinde olası daralma

·      İrisin korneaya veya merceğe yapışması mümkün

·      İrisin kenarı dairesel olarak lenslere yapışabilir

Ayrıca, şunlar olabilir:

·      Baş ağrıları

·      İştah kaybı

·      Tutumda değişiklik, daha az oynama veya etkileşim isteği

Nedenler

Gözdeki yüksek basınç, gözdeki sıvı akışının, gözün filtrasyon açılarının yanlış gelişmesi veya birincil lens luksasyonu gibi diğer göz hastalıklarına (lensin kayması gibi) bağlı olarak bir birincil göz hastalığı nedeniyle bozulduğunda ortaya çıkar. Gözde, gözün dokularının iltihaplanması, göz tümörü veya gözün ön kısmındaki kan toplaması neden olabilir. Kedilerde sekonder glokom primer glokomdan daha yaygındır.

Teşhis

Kedinizin sağlığının, semptomların başlangıcında, ortaya çıkabildiğiniz kadarıyla ve bu durumdan önce oluşabilecek muhtemel olayları (gözün yaralanması gibi) ayrıntılı bir tarih vermeniz gerekecektir. Fiziksel muayenede, veterineriniz gözün yüzeyinde bir tonometre kullanarak kedinizin gözündeki basıncı test edecektir. Hastalık aniden başlamışsa, veterineriniz gözün anteriorunu ölçerek, gonyoskopiyle drenaj açılarının değerlendirilmesi de dahil olmak üzere, her iki gözün detaylı bir muayenesi için kedinizi bir veteriner göz doktoruna yönlendirecektir. Göz içindeki basınç, 45 ila 65 mmHg kadar yüksek bir ölçüm yapabilir ve bu da çok acı verici bir durum haline gelir.

Elektroretinografi ayrıca veteriner göz doktoru tarafından da tedaviye rağmen gözün kör kalıp kalmayacağını belirlemek için uygulanacaktır. İkincil hastalıklarda, X-ışınları ve bir ultrason göz içinde anormallikler gösterebilir.

Genellikle her iki göz de etkilenir, ancak her zaman değil. Sadece bir gözün etkilendiği durumlarda, etkilenmemiş gözü hastalıklı bir durumdan korumak için adımlar atılacaktır.

Tedavi

Kedinizin gözündeki basıncı azaltmak ve görüşü kurtarma çabasıyla mümkün olduğunca hızlı bir şekilde normal aralığa ulaştırmak için çok sayıda ilaç reçete edecektir. Kediler genellikle bariz semptomlar ortaya çıkmadan önce glokoma yol açan uzun süreli bir duruma sahiptir.

Cerrahi de yararlı olabilir. Glokomun tam doğasına bağlı olarak farklı tedaviler vardır. Sıvı üreten hücreler göz içinde sıvı birikmesini durdurmak için gözün içerisindeki sıvı ameliyatla boşaltılabilir

Yaşam ve Yönetim

Durum yeterince erken yakalandıysa ki genellikle kedilerin bize bunu söylemesi çok zordur veterineriniz kötüye gidişatı kontrol edebiliyorsa, düzenli olarak kliniğe uğrayıp göz kontrolu ve göz içi basıncı değerlendirmeli ve ilaç etkileşimlerini izleyebilmeli ve gerektiğinde değişiklikler yapmalısınız. Primer glokomlu kedilerin yüzde 50'sinden fazlası, 8 ay içinde etkilenmeyen gözlerinde komplikasyon gelişeceğinden, önleyici tedavi hızlı bir şekilde yapılmalıdır.