Kedilerde Osteochondrodysplasia ve Achondroplasia(Kemik ve Kıkırdak Problemleri)

Osteokondrodisplazi, kemik ve kıkırdağın büyüme ve gelişimsel anormalliğidir, bu da normal kemik büyümesi ve kemik deformitelerinin olmamasıyla sonuçlanır. Osteo kemiğe atıfta bulunursa, kondro kıkırdağa işaret eder ve displazi anormal büyümeye uygulanan genel bir terimdir. İskoç kat ırkının, uzuvların osteokondrodisplazisine yatkın olduğu bulunmuştur.

Akondroplazi, kemiklerin normal boyutlara ulaşmadığı, cinsinden beklenenlere dayanan bir osteokondrodisplazi formudur. Bu, fibroblast büyüme faktörü reseptör geninin bir mutasyonundan kaynaklanır. Sonuç anormal derecede kısa kol ve cücelik denen bir durum. Bazı ırklarda bu özellik Munchkin cinsi gibi seçici bir şekilde teşvik edilir.

Bu bozukluklar genetik olarak elde edilir.

Belirtiler ve Tipler

·       Normal kafa daha büyük

·       Kısa burun ile çene

·       Kısa çene nedeniyle çarpık dişler

·       Anormal kemik şekli

·       Kötü büyüme ya da büyüme eksikliği

·       Kemikler normalden daha kısa görünür

·       Genişlemiş eklemler

·       Ön ayakların yana doğru eğilmesi - ön ayaklar daha fazla etkilenir

·       Vücudun her iki tarafına omurga sapması

Nedenler

Osteokondrodisplazi, otozomal dominant bir genetik bozukluktur, bu da hem cinsiyetten geçirilebileceği anlamına gelir ve hem de bir ebeveynin, potansiyel olarak etkilenecek bir yavru için geni taşıması demektir.

Teşhis

Büyüme anormalliklerinin belirtilerini ilk fark ettiğinizde ve kedinizin genetik geçmişi hakkında sahip olduğunuz bilgiler de dahil olmak üzere, veterinerinize ayrıntılı bir tıbbi geçmiş vermeniz gerekecektir. Rutin laboratuvar testleri, bozukluğun diğer nedenlerini ayırmak için tam kan sayımı, biyokimya profili ve idrar tahlili içerecektir. Kemik büyümesi ve yapısı ile ilgili anormallikler gösterecek olan etkilenen uzuvların röntgenleri alınacaktır. Omurganın röntgenleri de omurga eğilmesi olan hastalarda anormallikleri gösterecektir. Bu tanıyı doğrulamak için, veterineriniz vücudun küçük kemiklerinden bir doku örneği alacak ve daha fazla teşhis testi için bir veteriner patoloğuna gönderecektir.