Kedilerde Emez

Kediler kusma. Bu sadece bir yaşam gerçeğidir. Soru şu, bir tüy topu gibi iyi huylu bir sebep mi, yoksa karaciğer hastalığı gibi daha ciddi bir sorun mu? Cevap gözlem ve test ile belirlenir.

NE İZLENECEK

Kusma genellikle solgunluk, dudak yalama, aşırı yutkunma ve hatta düşme ile gerçekleşir. Bu arada kusma eylemi, güçlü karın kasılmaları ve baş sallanma ile karakterizedir. Kedinin neyi kustuğunu, ne kadar kusacağını, ne sıklıkta kusacağını ve kusmanın yeme veya içme ile ilgili olup olmadığını özellikle de kusmanın ilk atağından önce not edilmesi önemlidir.

BİRİNCİL NEDEN

Kusma mideyi tahriş eden herhangi bir şeyden kaynaklanır veya mide içeriğinin sindirim sistemi boyunca ilerlemesi önlendiği için oluşur. (Mide içeriğinin yemek borusundan ve ağzına geriye doğru hareket ettiği olaya regürgitasyon denir, genellikle yemek borusuyla ilgili problemleri olan kedilerde yenilen besinin mide içine girmesini engelleyebilecek herhangi bir şeyden kaynaklanır.)

ANINDA BAKIM

Yabancı bir madde veya kan görülmediği sürece tek bir kusma olayı genellikle iyi huyludur. Kediniz bir gün içinde birden çok kez kusuyorsa (akut kusma), aşağıdaki adımları kılavuz olarak kullanın:

·      Kedinizin burnu ve diş etlerinin solukluğu, çaresizlik, ishal, ateş veya diğer sıra dışı semptomlar için kontrol edin.

·      Mümkünse kusmaya neden olan yiyecek veya maddeyi bulun.

·      Yiyecekleri yaklaşık 12 saat boyunca tepsilerden çıkarın, ancak su sağlamaya devam edin.

·      Kedi kusmayı bırakırsa, her zamanki yemeklerinden bir çay kaşığı vermeyi deneyin.

·      Eğer bunu devam ettirirse, sonraki 24 saatte birkaç saat arayla az miktarda yiyecek vermeye devam edin, sonra diğer tüm semptomlar azalırsa normal yeme programına geri dönün.

Herhangi bir nedenden ötürü kediniz su içmeyi keserse ya da kusmuğunda kan veya bilinmeyen maddeler vakit kaybetmeden veterinerinizi ya da acil bir hastanenizi arayın.

Eğer kediniz sık sık kusarsa - ayda bir kez (kronik kusma) - veterineriniz tarafından teşhis edilmesi gereken bu durumun altında yatan bir sorun vardır. İshal, idrara sık çıkma, idrara çıkamama, iştahsızlık, vb. Gibi diğer semptomları bildirerek yardımcı olabilirsiniz. Kusma herhangi bir belirli gıda veya durum ile ilişkilendirilebilirse, bu gıda veya durumu ortadan kaldırmak kusmayı ortadan kaldırabilir.

VETERİNER BAKIMI

Teşhis

Çok farklı şeyler kedinizin kusmasına neden olabileceğinden, veterinerinizin sebebini belirlemek için kedinizin dikkatli bir değerlendirmesini yapması gerekecektir. Bu, kedinizin kapsamlı bir fiziksel muayenesiyle gerçekleşecektir. Bu temel bilgilerden, veterineriniz aşağıdakileri içeren bir dizi test düzenleyecektir: kan testleri, idrar testleri, fekal testler, X-ışınları, baryum çalışmaları, endoskopi, ultrason ve biyopsi.

Tedavi

Birçok kusma durumunda tedavi tanıya bağlı olacaktır. Akut kusma olan kediler genellikle su kaybı giderilip ve kusma kontrol altına alınıp ve damar içi (IV) sıvılara ihtiyaç duyacaktır ve kediniz normal olarak yiyip içebilir. Enfeksiyon için şüphe varsa, antibiyotik verilecektir. Kusma durmazsa, kusma durdurucular ve / veya mide koruyucuları verilebilir. Yabancı bir cisimden şüpheleniliyorsa, onu çıkarmak için ameliyat yapılacaktır. Kusma nedenine özel olarak verilen başka tedaviler olabilir.

Diğer Nedenler

Mideyi tahriş edebilecek veya kusmaya neden olabilecek şeylerin kısmi bir listesi şunlardır: enfeksiyon, parazitler, çeşitli bitkiler ve toksinler, böbrek, karaciğer veya pankreas hastalığı, yabancı cisimler, kanser, vb

YAŞAM VE YÖNETİM

Bazı kusma nedenleri kendi kendini sınırlandırabilir, ya da ameliyat veya ilaçla tedavi edilebilir, böylece kediniz her zamanki yaşam tarzına devam edebilir. Diğer kusma nedenleri, kronik iltihap ya da kalıcı diyet değişiklikleri, ilaçlar ya da diğer kısıtlamalar gerektiren diğer problemlerden kaynaklanır. Veterinerin talimatlarını takip etmeniz gerekir. Kediniz ile işbirliği yapmadığınızda veya daha da kötüye gidiyorsa hekiminizle iletişime geçmeniz önemlidir.

Kediniz bir günden fazla yemeyi reddederse, karaciğer yağlanması gelişmesi riski altındadır. Yemek yemeyi reddettiği sürece, risk artar. Bu beslenme probleminin bir sonucu olarak karaciğerin yağ ile tıkanmış olduğu ciddi, potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Bu durumun tedavisi uzun ve yoğun olduğundan, mümkünse kaçınmak en iyisidir.

ÖNLEME

Birçok kusma nedeni önlenemez. Yapabileceğiniz en iyi şey, kedinizin çevrelerindeki zararlı olabilecek tüm yiyecekleri veya nesneleri kaldırmaktır.