Epilepsi, etkilenen kedinin ani, kontrolsüz ve tekrarlayan fiziksel ataklara neden olan, bilinç kaybı olmadan veya yokken neden olduğu bir beyin bozukluğudur. Bilinmeyen nedenlerle ortaya çıktığında, bu idiyopatik epilepsi olarak adlandırılır. Epilepsi köpeklerde kedilere göre daha yaygındır.

Belirtiler ve Tipler

Kedilerde nöbetler meydana geldiğinde kedi korkmuş ve sersemlemiş görünebilir, gizleyebilir veya dikkat çekebilir. Nöbet başladıktan sonra kedi bir tarafına düşer. Sertleşebilir, çenesini tıkar, bolca salya salgılar, idrar kaçırabilir, dışkılayabilir, bağırabilir ve / veya dört uzvunu vücuduna çekebilir. Bu nöbet faaliyetleri genellikle 30 ila 90 saniye arasında sürmektedir.

Nöbetler genellikle hasta dinlenirken veya uykuda iken, genellikle geceleri veya sabahın erken saatlerinde ortaya çıkar. Ek olarak, çoğu kedi, nöbetin sonraki etkilerinden, muayene için kediyi veterinere götürdüğünüz zamana kadar iyileşir.

Genel olarak, epileptik nöbetler ilk olarak bir ila dört yaş arasında kedilerde görülür. Postiktal (nöbet sonrası) davranış olarak bilinen nöbetin ardından davranış, kafa karışıklığı ve yönelim bozukluğu, amaçsız gezinme, kompulsif davranış, körlük, artmış susama ve artan iştah içerir. Nöbet sonrasında iyileşme anında olabilir veya 24 saate kadar sürebilir.

Nedenler

Çoğu durumda, nedeni bilinmemektedir. Bazı idiyopatik epilepsi vakaları genetik olabilir.

Teşhis

İdiopatik epilepsi tanısında en önemli iki faktör, başlangıç ​​yaşı ve nöbet tipi ve sıklığıdır. Kedinizin başlangıçtan sonraki ilk hafta içinde ikiden fazla nöbet geçirmesi durumunda, veterineriniz muhtemelen idiyopatik epilepsiden başka bir tanıyı düşünecektir. Kedinin bir yıldan daha uzun veya dört yaşından büyük olduğu durumlarda nöbetler meydana gelirse, orijin kaynaklı metabolik veya intrakrainal (kafatasının içinde) olabilir. Fokal nöbetler veya nörolojik defisitlerin varlığı, yapısal intrakraniyal hastalığı gösterir.

Tanı genellikle tam bir kan hücresi sayısı, bir kan kimyası profili, bir tiroid ekranı, kedi lösemi ve kedi AIDS gibi virüsler için testler de dahil olmak üzere rutin kan testi ile başlar. Bir idrar tahlili de veterineriniz tarafından önerilebilir.

Ek testler, beyin taraması veya MRI gibi beynin özel görüntüleme çalışmalarını içerebilir. Omurilik sıvısı ile toplanan omurilik sıvısı analizi de önerilebilir.