Kedinde alt üriner sistem hastalığı (FLUTD) yaygın olarak görülür ve birçok farklı nedene sahip olabilir. Daha önce kedi ürolojik sendromu (FUS) olarak adlandırılan kedilerin alt üriner sistem hastalığı, adından da anlaşılacağı gibi, idrar yolunun alt kısmını oluşturan yapıları içerir. Bu yapılar idrar torbası ve idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüpü içerir.

FLUTD İdrar Kabı Dışında İdrar Yapma Nedeni Nedir?

Ne yazık ki, idrar yolu hastalığı sık sık uygunsuz işeme ya da idrar kabı dışında idrar yapmasına yol açar. İdrar kabı dışına idrar yapmak her zaman tıbbi bir sorun değildir, ancak her iki durumda da idrara kabını kullanmamak kedilerin hayvan barınaklarına bırakılmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu kedilerin çoğu, uygun bir eve yerleştirilememeleri nedeniyle barınaklarda ötenazi yapılır.

Kedilerde alt üriner sistem hastalıklarının olası nedenleri şunlardır:

·      Mesane taşları

·      Mesane enfeksiyonu

·      İnterstisyel sistit (mesanenin iltihabı)

·      Üretral tıkanıklık (idrar yolundaki taşlardan veya idrar yolundaki tıkanıklıklardan, hücreler, proteinler ve mineraller gibi organik döküntülerden oluşur. Daha seyrek olarak tümörler veya üretradaki diğer fiziksel anormallikler neden olur.)

·      Mesane iltihabı (intestinal sistit) bir dışlama hastalığıdır. İdrar yolu hastalığının diğer olası nedenlerini dışlayarak teşhis edilir. Bu tür idrar yolu hastalığının stresle ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Mesane içerisinde yangılı değişikliklere neden olur ve alt üriner sistem hastalığının diğer formlarında görülen aynı tip semptomlarla sonuçlanır. Birçok veteriner hekim, mesane iltihabının aslında kedilerde stresin neden olduğu en kolay tanınan anormallik olduğuna ve hastalığın aslında idrar yolundan daha fazlasını etkileyen sistemik bir hastalık olduğuna inanmaktadır.

·      Üretral obstrüksiyon (Tıkanıklık), idrar yolu hastalığının en ciddi şeklidir. Üretral tıkanıklıklar neredeyse her zaman erkek kedilerde görülür, çünkü erkek kedi içindeki üretra dişi kediden çok daha dardır. Dişi kediler nadiren üretral tıkanıklıklar yaşarlar ve bu durumda neden genellikle idrar yolunu tıkayan bir tümör veya başka bir yer işgal eden kütle olur. Erkekte küçük mesane taşları sıklıkla mesaneden ve üretra içinden geçerken tıkanıklığa neden olurlar. Kılcal damarlarda yüzey çatlakları, erkek kedilerde de tıkanıklığa neden olabilir.

Üretral tıkanıklık yaşayan kediler idrar yapamaz. Normal sağlıklı kediler, vücutlarının atık ürünlerini idrar yaparak kurtulurlar. Tıkanmış kediler bu atık ürünlerden kurtulamamaktadır. Atık ürünler kan dolaşımında birikmeye başladıkça çok hızlı zehirlenirler. Bu kediler aslında idrar yapamamalarının bir sonucu olarak kendi vücut atıklarıyla kendilerini zehirlerler.

İdrar yolu hastalığının belirtileri şunlardır:

·      İdrar yapamama/Ağrılı idrar yapma (dizüri)

·      Sık idrara çıkma girişimleri

·      İdrara çıkamama

·      Kanlı idrar (hematüri)

·      Iştahsızlık

·      sinirlilik

·      Tuvalet kabının dışında idrar yapmak

Üretral tıkanıklığı olan kediler aslında idrar yapamazlar. Semptomlar, sık idrara çıkma, zorlama ve ağrı girişimleriyle benzer görünebilir. Hastalık ilerledikçe, kedi kusmaya başlar ve çok depresif ve uyuşuk hale gelir. Tedavi edilmezse genellikle ölümcül olabilir.

Kediniz idrar yolu hastalığı belirtileri gösteriyorsa veya bir şeylerin ters gittiğinden şüpheleniyorsanız, veterinerinizle randevu almanız gerekir. Erkek kediniz idrar yapmadıysa, durum acil bir durumdur ve kedinizin hemen veteriner bakımına ihtiyacı vardır.

İdrar yolu hastalığının tedavisi bir dereceye kadar hastalığın nedenine bağlıdır:

Üretral tıkanıklıktan problemi olan kedilerin tıkanıklığı gidermek için, idrar yolundan ve mesaneye doğru bir sonda geçişi ile tıkanıklığın giderilmesi gerekecektir. Damar içi sıvılar, böbrek fonksiyonu ve kan elektrolit düzeylerinin izlenmesi gibi destekleyici bakım da muhtemelen gerekli olacaktır.

Antibiyotikler, eğer varsa, mesane enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Mesane taşları bazen cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirir. Diğer durumlarda tedavi edici diyetler ameliyat için alternatif olabilir. Sıklıkla, sonradan taşların oluşmasını önlemek için mesane taşlarının cerrahi olarak çıkarılmasından sonra bile bir tedavi edici diyet önerilecektir. Veterineriniz, kediniz için neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Su tüketimi teşvik edilmelidir. Tüm kedilerin önünde her zaman temiz su bulundurmalıdır. Su çeşmeleri ve damlayan musluklar bazı kedilerin daha fazla su içmesine teşvik edici olabilir. Islak gıdalarda artan su içeriği nedeniyle konserve gıdalar da bir alternatiftir. Bazı kedi sahipleri de kedilerinin yemeklerine ek su ekleyerek bu açığı kapayabiliyorlar.

İç mekan kedileri için stresi azaltmak için çevresel zenginleştirme kullanılmalıdır. Zenginleştirme, kedinizi eğlendirmek ve onu güvende hissetmesini sağlamak için oyuncaklar, tünekler, saklanma yerleri, tırmalama yüzeyleri ve diğer öğeleri içerir.

Tuvalet kapları daima temiz tutulmalı ve kutuyu kullanırken kedinizin rahatsız edilmediğinden emin olunmalıdır. Çok kedili evlerde yeterli sayıda tuvalet kabı  bulundurmalıdır.

İdrar yolu hastalığının önlenmesi her zaman mümkün değildir. Bununla birlikte, su tüketimini, çevresel zenginleşmeyi ve uygun tuvalet kabı kullanmanın bu durumu azaltacaktır. Veterineriniz kediniz için tedavi edici bir diyet önerdiğinde, veterineriniz aksini belirtmediği sürece diyete devam etmelisiniz. Öncelikle veterinerinize danışmadan kedinizin diyetini değiştirmeyin veya tedavi edici diyeti durdurmayın.